Samotność przedsiębiorcy – jak sobie z nią poradzić?

Chyba każdy słyszał, że sukces jest trochę jak góra lodowa. To, co widzimy nad wodą, to tylko ułamek tego, co się pod nią kryje. Góry lodowe często w pojedynkę przemierzają lodowate wody i podobnie jest z założycielami. W pojedynkę starają się radzić z wyzwaniami i niezrozumieniem otoczenia.

W dzisiejszym wpisie piszę właśnie o samotności przedsiębiorcy. Dowiesz się między innymi:

📌 Co składa się na poczucie odizolowania i samotności przedsiębiorcy?
📌 Jakie mogą być skutki takiego stanu?
📌 Czy istnieją sposoby, dzięki którym założyciel może poradzić sobie z tym poczuciem?

Dodatkowo na końcu tekstu znajdziesz link do wideo, w którym Gary Vaynerchuk dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat. Zachęcam Cię do obejrzenia tego 5-minutowego klipu.

Dlaczego przedsiębiorcy czują się samotnie?

Samotność przedsiębiorcy jest częstym problemem wśród osób prowadzących własną firmę. O ile na początku przedsiębiorca może cieszyć się z wolności, jaką daje mu prowadzenie własnego biznesu, to z czasem może zacząć odczuwać izolację i brak wsparcia ze strony innych ludzi.

Jednym z powodów samotności przedsiębiorcy jest fakt, że często musi on podejmować decyzje samodzielnie, bez możliwości konsultacji z innymi osobami. Ponadto, gdy firma jest w początkowej fazie rozwoju, przedsiębiorca musi poświęcać wiele czasu i energii na jej rozwijanie, co często oznacza rezygnację z czasu wolnego i kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

Sam jak palec

Na drodze przedsiębiorcy pojawiają się sukcesy, którymi może podzielić się ze swoim zespołem, interesariuszami czy klientami. Chęć wysłuchania historii o udanych transakcjach, wysokich wynikach czy ważnych osiągnięciach jest zawsze duża.

Sytuacja nabiera diametralnie innego wymiaru, gdy mamy do czynienia z niepowodzeniami lub problemami. Odpowiedzialność spoczywa na barkach przedsiębiorcy. To w jego decyzjach i działaniach upatruje się źródła problemu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, na pewno wiesz, o czym mówię.

Trudne początki

Gdy rozpoczynasz swoją przedsiębiorczą drogę, trudno jest znaleźć osoby, z którymi możesz otwarcie porozmawiać o biznesie. Przyjaciele i rodzina mogą starać się angażować, jednak często nie rozumieją, dlaczego wkładasz tak wiele czasu i energii w firmę. Co więcej, mają problem z dostosowaniem się do zmian, jakie zachodzą w waszych relacjach. Nie do końca rozumieją dlaczego:

➡ masz dla nich mniej czasu,
➡ podejmujesz ryzyka, których oni by nie podjęli,
➡ bardzo stresujesz się tym, co dzieje się w firmie,
➡ chcesz ulepszać biznes, który przecież świetnie działa.

Pracownicy nie rozumieją

Wydawać by się mogło, że gdy przedsiębiorca zbuduję zgrany zespół, to poczucie samotności powinno odejść w niepamięć. Prawda jest taka, że nie o wszystkim może powiedzieć ludziom, którzy dla niego pracują. Co więcej, ostateczna decyzja w sprawach związanych z firmą też należy do przedsiębiorcy. Konsekwencje, które wynikają z tych decyzji, będą jego zasługą.

Według mnie pracownicy powinni mieć poczucie bezpieczeństwa, aby mogli realizować powierzone im zadania. Nie wyobrażam sobie, abym dzielił się z moim zespołem wszystkimi wątpliwościami i problemami, które przychodzą mi do głowy. Tym bardziej, że raz na 3-4 miesiące jestem gotowy zamknąć audycję, rzucić wszystko w cholerę i pojechać na jakąś tropikalną wyspę odpocząć. Piszę to ze świadomością, że w zsz.media panuje atmosfera dużej otwartości, szczerości i wyrozumiałości.

Zazdrość

Sukces wzbudza różne emocje. Jedną z najbardziej negatywnych jest zazdrość. Twoje osiągnięcia mogą sprawić, że niegdyś przychylnie nastawieni „przyjaciele” odejdą. Co gorsza, mogą chcieć umniejszać wartość osiągniętych sukcesów. Warto też pamiętać, że powodzenia przyciągają ludzi, których jedynym celem jest korzystanie z dobrodziejstw, które zdobyłeś dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i wielu poświęceniach.

Oczywiście będą osoby, których radość i duma z Twoich osiągnięć będzie szczera i bezinteresowna. Nie zmienia to faktu, że mogą nie rozumieć, jak wymagająca jest Twoja codzienność. Ponoć przyjaciół poznaje się w biedzie. Śmiem twierdzić, że w bogactwie, również odfiltrowują się Twoi przyjaciele. Ta roszada może być szokująca.

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku

Mówiłem o tym wielokrotnie — bycie przedsiębiorcą to nieprzerwana praca. Nawet gdy wyłączysz komputer lub wyjdziesz z biura, umysł cały czas wraca do tematów, które wymagają Twojego zaangażowania.

Nie tak dawno temu udało mi się zrealizować kilkudniowy urlop. Przed wyjazdem poprosiłem zespół, aby kontaktowali się ze mną tylko w sytuacjach zagrażających istnieniu firmy. Czy udało mi się odpocząć? Trochę. Czy każdego dnia moich wakacji miałem przynajmniej kilka myśli dotyczących firmy? Oczywiście.

Wpływ samotności przedsiębiorcy na zdrowie

Samotność przedsiębiorcy powoduje nie tylko wypalenie, ale też negatywnie wpływa na zdrowie.

Nie od dziś wiadomo, że stres, zaniedbywanie aktywności fizycznej czy zła dieta zwiększają ryzyko chorób serca, udaru, czy raka. To, o czym nie mówi się tak często (chociaż zauważyłem, że ten trend się zmienia), to wpływ samotności na zdrowie psychiczne.

Bycie przedsiębiorcą nie jest łatwe. Wymaga szczególnego podejścia, które sprawia, że widzisz możliwości tam, gdzie nikt inny ich nie dostrzega. Założyciele to często ludzie, którzy robią coś, czego inni by się nigdy nie podjęli. Są nieustępliwi, zaangażowani i skupieni na celu. Są gotowi zrobić wiele, aby rozwinąć biznes i osiągnąć sukces.

Takie podejście ułatwia osiągnięcie wyznaczonych celów, ale może też doprowadzić do zaniedbania zdrowia i relacji z innymi.

Jakie działania podjąć, aby wyrwać się z tego błędnego koła? Z doświadczenia wiem, że jest parę skutecznych sposobów na zachowanie równowagi w życiu i biznesie.

Z bloga dowiesz się również, na czym polega work-life integration.

5 przydatnych sposobów na przeciwdziałanie samotności przedsiębiorcy

Przez lata nauczyłem się przeciwdziałać samotności, która wkradała się w moje przedsiębiorcze życie. Mam nadzieję, że poniższe sposoby, które wypróbowałem, będą dla Ciebie wsparciem.

1. Szukaj podobnych sobie

Na świecie jest ponad 582 miliony przedsiębiorców. Są to ludzie z różnych zakątków globu, którzy, tak jak Ty, zmagają się z podobnymi wyzwaniami.

Dla mnie idealną platformą do poznawania takich osób jest Stowarzyszenie Young Presidents Organisation. Obecnie jest wiele zgrupowań, które zrzeszają przedsiębiorców. Ich celem jest dzielenie się wiedzą, budowanie networku, ale także udzielanie wsparcia na przedsiębiorczej drodze. Oto kilka z nich:

Organizacje międzynarodowe:
💡 YPO (Young Presidents Organisation)
💡 EO (Entrepreneurs Orgnasiation)
💡 Baby Bathwater Institute

Organizacje polskie:
💡 Business Center Club

💡 Polska Rada Biznesu

Znalezienie ludzi, z którymi możesz porozmawiać, a co ważniejsze, którzy Cię rozumieją, jest niezwykle istotne. Ich wsparcie nie tylko będzie dla Ciebie pomocne, ale także otworzy drzwi do nowych perspektyw i rozwiązań.

Rozpoczynając każdy MasterMind ZSB opowiadamy sobie o wydarzeniach, które są na naszej krzywej Gaussa w ekstremalnych 2-5% na prawo i na lewo. Omawiamy rzeczy, których nie ma komu opowiedzieć. Ekstremalne sukcesy i ekstremalne porażki. Bardzo często subiektywne. Ale posiadanie takiej grupy poza własną firmą wszystkim uczestnikom MasterMinda (w tym mnie) daje niesamowitą moc.

2. Nie zaniedbuj relacji z bliskimi Ci ludźmi

Rodzina, partner/partnerka, przyjaciele – ci ludzie tworzą Twoje najbliższe kręgi. Mimo iż nie masz go wiele, znajdź czas na spotkania i rozmowy z nimi. Bądź otwarty na ich potrzeby, ale też komunikuj im swoją sytuację. Dzięki temu pozwalasz lepiej zrozumieć Twoje bolączki, wyzwania i obowiązki związane z prowadzeniem firmy. Izolowanie się od wszystkich nigdy nie wyszło nikomu na dobre.

3. Bądź otwarty

Otwartość i mówienie o problemach nie jest instynktownym zachowaniem dla przedsiębiorcy. Jednak ta bezbronność jest jednym z kluczy do walki z samotnością. Dzielenie się zmaganiami i lękami mi z partnerem/partnerką, mentorem czy zaufanym przyjacielem wzmacnia relacje. Co więcej, pomaga uwalniać stres i redukuje poczucie niepokoju.

4. Zdrowie psychiczne i fizyczne powinno być Twoim priorytetem

Wystarczająca ilość snu, ćwiczenia fizyczne i dobra dieta, to elementy, które pozwalają cieszyć się zdrowym życiem. Mimo że wydają się oczywiste, w pogoni za sukcesem łatwo o nich zapomnieć.

Wygospodaruj czas w kalendarzu na zadbanie o swoje zdrowie i potrzeby. Jeśli potrzebujesz specjalistycznego wsparcia, umów spotkanie z dietetykiem, trenerem lub psychologiem. Takie podejście sprawi, że nie tylko zadbasz o to, co najważniejsze, czyli zdrowie, ale będziesz też efektywniejszy w swoich biznesowych działaniach.

5. Wspieraj innych

Prowadzenie biznesu to nie tylko okazja do zarabiania pieniędzy, odnoszenia sukcesów czy rozwoju zawodowego. To także możliwość dzielenia się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem. Rozważ zostanie mentorem, poprowadzenie wykładów w szkole, wzięcie pod swoje skrzydła obiecującego praktykanta. Twoje kompetencje i biznesowy know-how mogą stać się niezwykle wartościowymi narzędziami edukacyjnymi. Wykorzystaj tę szansę.

Na koniec dzielę się filmem, w którym Gary odpowiada na pytanie odnoszące się do tematu tekstu. Doskonale rozumiem jego perspektywę.

Samotność lidera, szefa i menedżera – podsumowanie

Pamiętaj, że samotność przedsiębiorcy jest Twoim wyborem. Niekoniecznie najlepszym. Otwierając się na świat, innych przedsiębiorców, ale też na najbliższych jesteś w stanie stworzyć warunki, które pozwolą Ci być lepszym w biznesie. Umożliwią rozwój na wielu płaszczyznach i zdobycie doświadczeń, które uczynią Cię nie tylko lepszym przedsiębiorcą, ale też bardziej świadomym i otwartym człowiekiem.

Ważne jest, aby szukać sposobów na radzenie sobie z samotnością, takich jak np. regularne spotkania z innymi przedsiębiorcami, uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach branżowych, czy korzystanie z usług coachingu i mentoringu. Nie warto rezygnować również z czasu wolnego i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Samotność lidera, przedsiębiorcy, managera to coraz częściej spotykane zjawisko, dlatego warto wdrożyć skuteczne zasady, które pozwolą temu przeciwdziałać. Nie zamykaj się na świat, otwórz się na nowe znajomości – biznesowe, jak i te prywatne. W końcu nic tak pozytywnie nie nastraja jak wspólne chwile z inspirującymi i ważnymi dla nas osobami.


TaGI


Zobacz także

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Jak znaleźć pomysł na biznes?
Zostaw komentarz
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}